Posted in: roboty sprzątające

Recenzja: Robot sprzątający ECOVACS DEEBOT T9+

4.9/5 - (11 votes)

DEEBOT T9+ to najnowsza propozycja od Ecovacs – firmy, która zajmuje się produkcją wysoce zaawansowanych sprzętów sprzątających do domu. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanego robota. T9+ do bycia rewolucją w serii nieco brakuje, ale stanowi on za to niezwykle udaną ewolucję sprawdzonego pomysłu. Funkcje min. odkurzania i przecierania, najnowsze technologie na pokładzie, wbudowany odświeżacz lub stacja automatycznego opróżniania, to kilka wyróżników nowego produktu od Ecovacs. Jak to w praktyce działa? Dziś spróbujemy się temu przyjrzeć, recenzując Ecovacs DEEBOT T9+.

Całość testu przeprowadzimy w kilku punktach, w których po krótce opiszemy dane właściwości i funkcje oraz opiszemy to, co najważniejsze, czyli ich działanie w praktyce.

1. Wyposażenie 

Na miarę swej klasy i ceny, robot przychodzi z bogatym zestawem rzeczy, które znajdziemy w pudełku. Są to:

 • Inteligentny robot
 • Szczotka główna
 • Szczotki boczne
 • Wielofunkcyjne narzędzie czyszczące
 • Pojemnik na zanieczyszczenia o pojemności 0,42 litra
 • Stacja dokująca i przewód zasilający
 • Odświeżacz powietrza
 • Kapsułki do odświeżacza powietrza
 • System oscylacyjny OZMO Pro 2.0
 • 10 nakładek do mopowania
 • Stacja automatycznego opróżniania z pojemnikiem na zanieczyszczenia o pojemności 2,5 litra
 • Instrukcja obsługi 

2. Sztandarowe i inteligentne funkcje DEEBOT T9+

Ecovacs chwali się zestawem smart rozwiązań na miarę współczesnej technologii. Mają one zwiększyć uniwersalność sprzętu oraz jego “samodzielność”. Enigmatycznie nazwane, są to:

 • TrueDetect 3D 2.0
 • TrueMapping 2.0

TrueDetect 3D 2.0

W zamyśle producenta, TrueDetect ma za zadanie lepiej rozpoznawać obiekty, a co za tym idzie – przeszkody – na drodze urządzenia, dzięki czemu unikniemy irytujących kolizji i blokowania się DEEBOT’a. Działało to nad wyraz dobrze, sprzęt jeździł gładko, blokując się jedynie okazjonalnie przy narożnikach, które nie stanowiły jednak dużego problemu, poprzez zamontowane na urządzeniu amortyzatory. Rzeczy bardziej charakterystyczne, takie jak meble lub wazony, a nawet leżące na podłodze kable, sprawnie omijał.

Co więcej, ów rozwiązanie sprawia, że inteligentny robot wykrywa nie tylko kurz lub inne charakterystyczne zabrudzenia, ale także np. sierść psa.

TrueMapping 2.0

U góry robota znajduje się laserowa nawigacja. Mapuje on pomieszczenia, badając odległość między DEEBOT’em, a otoczeniem i obiektami wokół niego. Ta funkcja to spory atut robota. Nawigacja jest precyzyjna i sprawia, że urządzenie nie gubi się w zalewie mebli. Dobrze rozpoznaje te większe, zdarzyło mu się zablokować o nóżki krzesła. Najważniejsze jest jednak to, że T9+ dzięki zapisanemu w pamięci mapowaniu potrafi sprzątać nie tylko w dzień, ale także w nocy, a my w naszym teście nie zauważyliśmy żadnej różnicy w jakości i dokładności sprzątania.

3. Dokładne czyszczenie, dzięki jeszcze większej ilości technologii…

DEEBOT T9+ od Ecovacs posiada system oscylacyjny OZMO Pro 2.0, który zwiększa skuteczność robota w czyszczeniu różnych powierzchni. System posiada wibrujące mycie oscylacyjne do 480 razy na minutę, które w połączeniu z odkurzaniem oraz zamiataniem gwarantuje niezwykle zadowalające efekty. W naszym teście nie odnotowaliśmy znaczących niedopatrzeń urządzenia i sprzątało one wyznaczone powierzchnie lepiej, niż przy użyciu standardowego odkurzacza.

Dodatkowo, najnowszy DEEBOT ma wzmocnione ssanie, które ułatwia sprawne pochłanianie nawet drobnych lub przylegających do podłoża zabrudzeń

4. Aplikacja mobilna

Aplikacja na smartfony dedykowana inteligentnemu sprzętowi sprawdza się dobrze. Umożliwia min. podejrzenie obszaru czyszczenia. W trakcie trwania testu działała dobrze, zdarzały się jej okazjonalne błędy, ale to cecha większości aplikacji, gdyż ciężko stworzyć tą idealną. 

5. Wbudowany odświeżacz

Odświeżacz wbudowany w urządzenie nie zawodzi, lecz nie jest przełomowy. To miły dodatek, który zapewnia pewien efekt świeżości, ale może być z powodzeniem zastąpiony osobnymi, standardowymi akcesoriami do tego celu.

6. Stacja automatycznego opróżniania

Kolejny z wyznaczników robota. Stacja działa sprawnie i umożliwia automatyczne opróżnianie pojemnika z T9+, a dzięki dużej pojemności, bo aż 2,5 litra, starcza na kilka sprzątań.

7. Ecovacs DEEBOT T9+ a DEEBOT T9

Osoby rozważające zakup jednego lub drugiego urządzenia, może zastanawiać “+” w nazwie dzisiaj recenzowanego DEEBOT’a. Uspokajamy, że nie oznacza on jakichś usprawnionych podzespołów, a jedynie opisywaną w poprzednim punkcie stację dokującą. T9+ a T9 to te same roboty, różni je tylko stacja.

8. Podsumowanie

DEEBOT T9+ od Ecovacs to prawdopodobnie najlepszy smart robot 2021 roku. Posiada masę przydatnych i użytecznych funkcji. Co więcej, nie stanowi to przerostu formy nad treścią. Wszystko jest na swoim miejscu i efektywnie działa. Na pewno znajdziemy równie zadowalające rozwiązania w niższej cenie, ale kompletność i uniwersalność T9+ zachwyca i dla najbardziej wymagających użytkowników będzie to najlepszy możliwy wybór.